Skip to main content

Práca v Rakúsku a daňové priznanie: Čo by ste mali vedieť

Dátum: 03. 01. 2025

 

Práca v Rakúsku je pre mnohých Slovákov lákavou možnosťou vďaka vyšším mzdám, kvalitným pracovným podmienkam a geografickej blízkosti. S týmto rozhodnutím však prichádzajú aj určité administratívne povinnosti, medzi ktoré patrí aj podanie daňového priznania. Poberali ste v roku 2024 príjem zo zamestnania v zahraničí a premýšľate, či ho musíte zdaniť na Slovensku?

Kedy je potrebné zdaniť príjem zo zahraničia na Slovensku?

Ak ste daňovým rezidentom Slovenskej republiky (teda daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou), ste povinný zahrnúť do slovenského daňového priznania všetky svoje príjmy, vrátane tých zo zahraničia. To znamená, že aj v prípade, ak ste v roku 2024 dosiahli príjem len zo zamestnania v zahraničí, musíte ho vykázať v slovenskom daňovom priznaní, pokiaľ spĺňate podmienky daňovej rezidencie na Slovensku.

Daňové priznanie nie je potrebné podávať, ak vaše zdaniteľné príjmy za rok 2024 nepresiahli sumu 2 823,24 EUR. Táto hranica zahŕňa príjmy zo Slovenska aj zo zahraničia.

Kto je považovaný za daňového rezidenta Slovenska?

Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov je daňovým rezidentom Slovenska osoba, ktorá spĺňa aspoň jednu z nasledovných podmienok:

  • má trvalý pobyt v Slovenskej republike,
  • má bydlisko na Slovensku, teda ubytovanie, ktoré neslúži len na príležitostné využitie, pričom preukazuje úmysel sa tam trvale zdržiavať (napr. sociálne a ekonomické väzby).
  • obvykle sa zdržiava na Slovensku, čo znamená, že v kalendárnom roku strávi na území Slovenska aspoň 183 dní (nepretržite alebo v niekoľkých obdobiach, pričom sa započítava každý začatý deň pobytu).

Osoby, ktoré sa na Slovensku zdržiavajú výhradne za účelom štúdia, liečby alebo dochádzania za prácou, ktorej príjem pochádza zo Slovenska, nie sú považované za daňových rezidentov Slovenska.

Aký typ daňového tlačiva zvoliť?

Pokiaľ rezident SR v roku 2024 dosiahol príjmy iba zo závislej činnosti (zamestnania) od slovenského alebo zahraničného zamestnávateľa, svoju daňovú povinnosť vyrieši prostredníctvom tlačiva daňového priznania k dani z príjmov FO typu A. V prípade, že mal aj iné druhy príjmov (napríklad zo živnosti, prenájmu, predaja nehnuteľnosti, výhier a pod.), použije tlačivo daňového priznania k dani z príjmov FO typu B.

Aký je termín na podanie daňového priznania v prípade príjmov zo zahraničia?

Lehota na podanie daňového priznania za rok 2024 je stanovená na 31.marca 2025. Pokiaľ by tento deň pripadal na víkend alebo sviatok, termín na podanie daňového priznania sa následne posúva na najbližší pracovný deň.

Daňovník má možnosť lehotu na podanie daňového priznania predĺžiť až o 6 mesiacov (okrem daňovníkov v konkurze alebo v likvidácií). V tomto prípade je potrebné odklad oznámiť príslušnému správcovi dane do 31. marca 2025 na predpísanom tlačive, dostupnom na stránke finančnej správy.

Konflikt daňovej rezidencie a zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia

Ak je daňovník podľa vnútroštátnych predpisov považovaný za daňového rezidenta dvoch štátov (napr. má trvalý pobyt v SR, avšak dlhodobo sa zdržiava v zahraničí, napríklad v Rakúsku, a spĺňa kritériá rezidencie v oboch krajinách), vzniká konflikt dvojitej rezidencie. Tento konflikt je potrebné vyriešiť, aby sa určilo, v ktorom štáte je daňovník rezidentom na účely daňových povinností.

Riešenie sa uskutočňuje na základe rozhraničovacích kritérií a tie sa zvyčajne uplatňujú v nasledujúcom poradí:

stály bytkde má daňovník byt (dom, prenajatý priestor), ktorý je nepretržite dostupný na jeho použitie.
stredisko životných záujmovštát, ku ktorému má bližšie osobné a hospodárske väzby (rodina, majetok, zamestnanie, aktivity),
miesto obvyklého pobytuštát, kde sa daňovník zdržiava častejšie,
štátna príslušnosťobčianstvo daňovníka,
vzájomná dohoda orgánovak iné kritériá nestačia, rozhodnú príslušné orgány oboch štátov dohodou.

Ako podať daňové priznanie so zahraničným príjmom?

Na správne vyplnenie daňového priznania je potrebné mať:

Potvrdenie o príjme zo zahraničia od zamestnávateľa.
Informácie o zaplatených daniach v zahraničí.
Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, ak sa na vás vzťahuje..

Správne vyplnenie daňového priznania môže byť náročné. Z tohto dôvodu sa v prípade nejasností odporúča obrátiť na daňového poradcu. Môžete sa tak vyhnúť zbytočným komplikáciám a možným sankciám za nesplnenie daňových povinností.

DOHODNITE SI S NAMI KONZULTÁCIU

Ako predísť duplicitnému zdaneniu príjmov zo zahraničia?

Rezident SR, ktorý v zdaňovacom období poberal príjmy zo zamestnania (§ 5 zákona o dani z príjmov) vykonávaného v zahraničí, nemôže sám rozhodnúť, v ktorom štáte bude tieto príjmy zdaňovať. Pri zamestnaní v zmluvnom štáte sa zdaňovanie riadi príslušnou zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá určí, ktorý štát má právo tieto príjmy zdaniť. Ak rezident SR vykonával zamestnanie v štáte, s ktorým SR nemá uzatvorenú zmluvu, príjmy sa zdania aj v SR podľa zákona o dani z príjmov.

Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia určujú, že príjmy zo zamestnania sa zdania v štáte, kde sa skutočne vykonáva práca (štát zdroja). Ak rezident SR vykonával závislú činnosť v zahraničí (napr. v Rakúsku u rakúskeho zamestnávateľa), tento príjem je podľa zmluvy zdaniteľný v zahraničí. Spôsob zdaňovania a výška dane sa následne riadia vnútroštátnymi právnymi predpismi daného štátu.

Aj keď príjem zo zamestnania v zahraničí podľa zmluvy zdaňuje štát, v ktorom sa vykonáva práca, rezident SR má povinnosť uviesť tento príjem v daňovom priznaní podanom v SR. Duplicitné zdanenie sa eliminuje pomocou medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Tieto zmluvy stanovujú metódy, ktoré zabezpečujú, že príjmy zo zahraničia nebudú zdvojené zdaňované.

Metódy na zamedzenie dvojitého zdanenia

Metóda vyňatia príjmov: zahraničné príjmy sa úplne vylúčia zo zdanenia na Slovensku. Základ dane daňovníka sa tak zníži o zahraničný príjem a neplatí z neho žiadnu daň.
Metóda zápočtu dane: zaplatená daň v zahraničí sa odpočíta od dane, ktorú by mal daňovník zaplatiť na Slovensku. Týmto spôsobom sa zníži celková daňová povinnosť.

Metóda vyňatia príjmov je často výhodnejšia, nakoľko zahraničný príjem úplne neutralizuje a Slovensko ho už ďalej nezdaňuje.

Kedy je možné použiť metódu vyňatia príjmov?

Podľa § 45 ods. 3 zákona o dani z príjmov môžete metódu vyňatia použiť, ak:

práca bola vykonávaná pre orgány Európskej únie a daň bola odvádzaná do rozpočtu EÚ.
príjem pochádza zo štátu, s ktorým Slovensko nemá uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, a tento príjem bol v zahraničí zdanený.
príjem pochádza zo štátu, s ktorým Slovensko má zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, a zahraničná daň bola preukázateľne uhradená.

Ak zahraničný príjem daňovníka spĺňa vyššie uvedené podmienky, na Slovensku z neho daň neplatí.

Záver

Pokiaľ aj vy pracujete v zahraničí, príjem zo zamestnania v zahraničí nie je nutné zdaňovať dvakrát. Vďaka medzinárodným zmluvám máte ako daňovník k dispozícii mechanizmy, ktoré zabezpečia, že daň zaplatená v zahraničí nebude duplicitne uplatnená na Slovensku. Dôležité je zabezpečiť si všetky potrebné potvrdenia o zaplatení dane a správne vybrať metódu, ktorá je pre vás najvýhodnejšia.

Ak máte pri podaní daňového priznania akékoľvek otázky alebo nejasnosti, neváhajte nás kontaktovať. S radosťou vám poradíme a pomôžeme vyriešiť vaše daňové záležitosti.

Máte otázku? Poradíme vám.

Radi sa s vami stretneme – či už osobne, alebo online.
Dohodnúť konzultáciu